Κυκλοφοριακή Αγωγή

Στα πλαίσια των προγραμματισμένων εργαστηρίων δεξιοτήτων του νηπιαγωγείου μας, υλοποιήθηκαν διάφορες δράσεις με στόχο την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση των μικρών μας μαθητών, στο θέμα της κυκλοφοριακής αγωγής. Γνωρίσαμε τα σήματα κυκλοφορίας, τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας και τη σωστή οδική συμπεριφορά, ενώ κάναμε και εξάσκηση στο δικό μας πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, που κατασκευάσαμε στον εσωτερικό χώρο του σχολείου μας! Η προσπάθειά μας αυτή, ενισχύθηκε από την πολύτιμη επίσκεψη της Τροχαίας Ηρακλείου στο σχολείο μας, καθώς επίσης και από την επίσκεψη δασκάλου οδήγησης (γονέα μαθητή μας) στις τάξεις μας, ο οποίος μας έδωσε πολύ σημαντικές συμβουλές, καθώς και αναμνηστικά διπλώματα! Τέλος, ο κύκλος αυτός ολοκληρώθηκε με την επίσκεψή μας στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στην Νέα Αλικαρνασσό, όπου είχαμε την ευκαιρία να εφαρμόσουμε, οδηγώντας, όλες τις συμβουλές και γνώσεις που αποκτήσαμε!

Αφήστε ένα Σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.